S. Małgorzata Chmielewska, przełożona polskiej Wspólnoty Chleb Życia

Ur. 1 stycznia 1951 r. w Poznaniu. Absolwentka biologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Rodzice nie dbali zbytnio o jej religijne wychowanie. Po nawróceniu zaczęła myśleć o wstąpieniu do klasztoru, najpierw o benedyktynkach, potem była u małych sióstr Karola de Foucauld. Pracowała jako katechetka z niewidomymi dziećmi w Laskach i w duszpasterstwie niewidomych u ks. Stanisława Hoinki. Organizowała też pomoc dla kobiet z więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Wierząc, że „Ewangelia przede wszystkim przekłada się na pomoc człowiekowi potrzebującemu”, w 1990 roku wstąpiła do wspólnoty Chleb Życia w Bulowicach k. Kęt. Śluby wieczyste złożyła we Francji w 1998 roku.
Obecnie prowadzi domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn.

Laureatka nagród i wyróżnień, m.in. Medal św. Jerzego (honorowa nagroda „Tygodnika Powszechnego”), Medal 400-lecia Warszawy, wyróżnienie „Człowiek człowiekowi”, Nagroda Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy, tytuł Kobiety Roku 1996, przyznawany przez czytelników miesięcznika „Twój Styl”, tytuł „Przewodnika po Życiu” przyznawanego przez młodzież Lubelszczyzny.

Wspólnota Chleb Życia (Pain de Vie) została założona w 1976 r. we Francji. Charyzmatem Wspólnoty jest życie z ubogimi i torowanie im drogi do bezpośredniego spotkania z Jezusem. Ludzie, którzy przychodzą do Wspólnoty to alkoholicy, prostytutki, narkomani, bezdomni, dzieci z ulicy, ludzie chorzy, nosiciele wirusa HIV. We wspólnocie jest też miejsce dla rodzin, ludzi wybierających celibat, kapłanów, ubogich, dzieci, a także dla tych, którzy nie są powołani do ścisłego życia wspólnotowego, ale jako osoby stowarzyszone ze wspólnotą żyją w świecie jej ideami.

 
       
       






























































       

Copyright 2008 Anna Kowalczyk & Anna Swęda