Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ur. 30 września 1944 r. w Bytomiu. W 1968 r. ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat nauk fizycznych obronił w 1975, a habilitację w 1987 r. Tytuł profesora uzyskał w 1997 r. Od 1992 r. profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1999-2005 prorektor UJ. W 2005 został wybrany rektorem UJ na kadencję 2005-2008, a następnie na kadencję 2008-2012.
Jest fizykiem doświadczalnym. Pracuje jako profesor zwyczajny w Zakładzie Fotoniki Instytutu Fizyki UJ. Kieruje kilkuosobową grupą spektroskopii plazmy oraz spektroskopii atomowej. Pracę w Instytucie Fizyki rozpoczął od budowy i organizacji laboratorium badawczego. Aktualnie prowadzi badania na własnościami atomów i jonów oraz diagnostyką plazmy przy zastosowaniu laserów oraz metod optyki nieliniowej, głównie mieszania czterech fal.
Od 1977 roku współpracuje z Uniwersytetem w Orleanie. W ramach tej współpracy prowadzone są badania zjawisk fizycznych zachodzących w źródłach plazmowych stosowanych w nauce i technice. Od lat osiemdziesiątych współpracuje także z National Institute of Standards and Technology w Waszyngtonie, gdzie przebywał łącznie prawie dwa lata i zajmował się wykorzystaniem indukowanej fluorescencji laserowej do badania plazmy RF oraz pomiarami prawdopodobieństw przejść elektronowych. Pracował również w Hahn-Meitner Institute w Berlinie. Jest członkiem Komitetu Polsko-Francuskiego do Badań nad Plazmą oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego. W październiku 2002 r. otrzymał godność doktora honoris causa Uniwersytetu w Orleanie.

W latach 2005-2008 pełnił z wyboru funkcję przewodniczącego Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W 2008 r. został ponownie wybrany przewodniczącym Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.
 
       
       






























































       

Copyright 2008 Anna Kowalczyk & Anna Swęda