|
Kongres 2000 - relacje prasowe
Polska Agencja Prasowa SA – Dziennik internetowy
Abp Życiński: wspólnie pielęgnować wartości
Metropolita lubelski abp Józef Życiński podsumowując w niedzielę obrady Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie zaapelował o wspólne pielęgnowanie wartości jednoczących ludzi.
„Zamiast absurdalnych konfliktów, rozpraszania energii na nieistotne drobiazgi i licytacje ideologiczne winniśmy wspólnie zwrócić uwagę na te wartości, które nas jednoczą” – mówił metropolita.
„Dla nas chrześcijan jest to wizja Boga, który istnieje dla człowieka. Przychodzi, aby zbawiać, ratować, nie potępiać. My współpracujący przez kulturę z łaską Bożą jesteśmy zobowiązani, by budować świat bardziej ludzki” – dodał abp Życiński.
Niedziela jest ostatnim dniem trzydniowych obrad w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim nad najgłębszymi i najbardziej podstawowymi pytaniami, jakie stawia sobie człowiek u progu trzeciego tysiąclecia.
Uczestnicy kongresu przybyli z różnych stron świata, myśliciele, wybitni twórcy kultury, duchowni i świeccy, także niewierzący, nie mieli gotowych recept na usunięcie zagrożeń związanych z zachodzącymi przemianami, wskazywali jednakże na podstawowe wartości chrześcijańskie jako niezbędny fundament dalszego rozwoju kultury.
Filozof Leszek Kołakowski, określający się jako „stojący poza Kościołem” powiedział, że warunkiem trwania naszej kultury jest jej wierność chrześcijańskim korzeniom. „Jeżeli kultura nasza ma trwać, to ona nie może unieważnić swoich źródeł religijnych i chrześcijańskich” – uważa filozof.
Na pytanie, jakie efekty przyniesie lubelski kongres, Kołakowski odparł filozoficznie: „Nie wiem. Skąd my możemy wiedzieć, co da jaki efekt...?”
Dla Andrzeja Wajdy kongres był dowodem na otwartość Kościoła. „Dawniej Kościół dawał nam tylko odpowiedzi, teraz jest nowa sytuacja, Kościół nas też pyta. Cieszę się i myślę, że to jest przyszłość Kościoła w Polsce, jeżeli chce mieć sojuszników nie tylko w tych, którzy się zamykają, ale również w tych którzy wychodzą naprzeciw tego świata, który jest” – powiedział reżyser.
Kongres nie sformułował żadnego dokumentu końcowego. Jak poinformował abp Życiński, przesłanie zawierające wnioski z jego obrad wystosowane zostanie podczas drugiej części kongresu, na początku listopada, gdy do Lublina przyjadą przedstawiciele różnych religii aby wspólnie modlić się na terenie byłego obozu zagłady na Majdanku.
ciąg dalszy
|
|
|