Europa wspólnych wartości: Chrześcijańskie inspiracje w budowaniu zjednoczonej Europy
Kongres 2000 - wybrane wykłady

Drodzy Goście i Uczestnicy Kongresu

To wielki zaszczyt dla całej społeczności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, że Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Roku Jubileuszowym odbywa się właśnie tutaj, w siedzibie naszej uczelni.
Wielu z Was doświadczyło lub doświadcza nadal tego, co położyło się największym cieniem na obrazie XX wieku – dwóch totalitaryzmów, łamania praw człowieka, lęku przed globalizacją czy hałaśliwiej pustki pseudokultury. Było i jest to także niejednokrotnie doświadczeniem profesorów i studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uniwersytetu, który powstał ponad 80 lat temu, aby w duchu Prawdy kształcić ludzi gotowych sprostać wyzwaniom współczesności. Nadal staramy się wypełniać to zadanie.
Uniwersytet tak naprawdę zawsze tworzą ludzie, którzy nie ustają w poszukiwaniach, którzy wartość własnych odkryć, hipotez i wątpliwości sprawdzają w dyskusji i dialogu, którzy rozumieją, że czasem właściwe postawienie pytania jest ważniejsze niż udzielenie odpowiedzi. Ludzie, którzy nie szczędzą wysiłku swego rozumu, ale i serca, aby pomóc innym zaspokoić najbardziej podstawową potrzebę sensu. Dlatego zapewnienie Was wszystkich o gościnnym otwarciu naszych sal i auli byłoby tylko połową powitania. Mam bowiem nadzieję, że w ciągu tych kilu dni będziecie współtworzyć i pogłębiać duchową przestrzeń uniwersytetu.
Oby udało nam się stworzyć prawdziwe „laboratorium kultury”, o co prosił Ojciec Święty klika dni temu w czasie Jubileuszu Nauczycieli Akademickich. „Sprawcie, drodzy badacze naukowi, - mówił Jan Paweł II – ażeby uniwersytety stały się ‘laboratoriami kultury’, w których między teologią, filozofią, naukami o człowieku i naukami przyrodniczymi zaistnieje konstruktywny dialog, z uznaniem normy moralnej jako istotnego wymogu badania i warunku pełnowartościowego poszukiwania prawdy. W Ewangelii tkwi koncepcja świata i człowieka, która nie przestaje wyzwalać wartości kulturalnych, humanistycznych i etycznych dla właściwej wizji życia i historii. Bądźcie o tym głęboko przekonani, niech to będzie kryterium waszego zaangażowania”.

Szczęść Boże wszystkim
Ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek
Rektor KUL