|
Prelegenci - biogramy
Jacek Jadacki, filozof i muzyk.
Ur. w 1946 roku. Studia w klasie fortepianu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina) w Warszawie (zakończone w 1969). Nagrywał dla Polskiego Radia w Olsztynie i w Warszawie. W 1969 wstąpił na studia doktoranckie w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Tam doktoryzował się w 1977 roku. Od 1989 roku doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Od 1995 roku profesor nauk humanistycznych. Specjalizuje się w ontologii i epistemologii, semiotyce logicznej i metodologii oraz historii filozofii polskiej (ze szczególnym uwzględnieniem Szkoły Lwowsko-Warszawskiej). Od 1974 roku pracuje w Instytucie Filozofii UW kolejno w Zakładzie Historii Filozofii Współczesnej, a następnie w Zakładzie Semiotyki Logicznej od 1994 roku jako jego kierownik. Poza Uniwersytetem Warszawskim wykładał filozofię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, logikę w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku, metodologię w Akademii Muzycznej w Warszawie, muzykologię we Wszechnicy BTM w Białymstoku i w Studium Teatralnym COMUK w Warszawie, a także propedeutykę filozofii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
W latach 1980-1983 był sekretarzem zespołu redakcyjnego przygotowującego reaktywowanie Przeglądu Filozoficznego, a w latach 1989-1991 - konsultantem naukowym redakcji Polskiego Biuletynu Semiotycznego. Od 1992 wydaje pismo Sygnały Semiotyczne (wraz z Elżbietą Olender-Dmowską), a w latach 1993-2001 - kwartalnik Filozofia Nauki (wraz z Tomaszem Bigajem i Anną Wójtowicz). Jest redaktorem naczelnym serii książkowej Polish Analytical Philosophy, od 1998 roku. Zapoczątkował serię książkową Bibliotheque des Philosophes. Société des Sciences et des Lettres de Varsovie (1999).
Członek zwyczajny Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, członek korespondent Towarzystwa Naukowego KUL, członek Komitetu Nauk Filozoficznych PAN i Komitetu Narodowego d/s współpracy z Międzynarodową Unią Historii i Filozofii Nauki - Sekcja Logiki, a także Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i Polskiego Towarzystwa Semiotycznego. Współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Uniwersytetu Polskiego w Wilnie. Członek Rady Naukowej Roczników Filozoficznych KUL.
Laureat m.in. zespołowej nagrody naukowej MEN (za współautorstwo z Z. Augustynkiem książki Possible Ontologies) i nagrody naukowej PAN im. Tadeusza Kotarbińskiego.
|
|
|