|
Prelegenci - biogramy
Karl Dedecius, pisarz, znawca i tłumacz literatury polskiej na język niemiecki.
Ur. w 1921 roku w spolonizowanej rodzinie niemieckiej. Po szkole trafił do niemieckiej służby pracy, Wehrmachtu, na front wschodni (uczestniczył w bitwie pod Stalingradem), do obozu jenieckiego w Sowietach. Po wojnie wyjechał do Niemiec. Od 1959 roku przekładał najcenniejsze utwory literatury polskiej, krajowej i emigracyjnej, układał z nich antologie poezji i prozy, tłumaczył też polską eseistykę, publicystykę i satyrę, pisał eseje i wydawał własne książki w Polsce i w Niemczech. Do dziś przetłumaczył dzieła ok. 300 polskich pisarzy, m.in. Mickiewicza, Miłosza, Szymborskiej, Różewicza, Leca, Herberta, Wojtyły. Opublikował ponad 100 pozycji książkowych, w tym liczne antologie, książki poetyckie twórców polskich oraz zbiory esejów o piśmiennictwie polskim XX wieku. Autor 7-tomowej, licząca kilkanaście tysięcy stron, Panoramy literatury polskiej XX wieku. Twórca i pierwszy dyrektor (1979 - 1997) Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt. Zadaniem Instytutu było upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej kulturze w RFN poprzez organizowanie spotkań literackich, wystaw, pokazów filmów itp. oraz poprzez działania edytorskie (m.in. ukazująca się od 1982 roku seria Polnische Bibliothek, prezentująca literaturę polską od średniowiecza po współczesność, obecnie ponad 50 tomów).
Laureat wielu nagród i odznaczeń państwowych Polski i Niemiec, między innymi otrzymał Nagrodę Deutsche Akademie für Sprache und Dichtung w Darmstadt, Nagrodę Fundacji Jurzykowskiego w Nowym Jorku, Nagrodę Specjalną Polskiej Fundacji Kultury, Nagrodę Pokojową Niemieckich Księgarzy, Wielki Federalny Krzyż Zasługi z Gwiazdą, krzyż komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Nagrodę im. Samuela Lindego, Nagrodę im. Andreasa Gryphiusa, I Nagrodę Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Doktor honoris causa Uniwersytet Alberta Magnusa w Kolonii, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Honorowy Obywatel Łodzi.
Członek wielu polskich, niemieckich i europejskich towarzystw naukowych i instytucji kultury.
|
|
|