|
Prelegenci - biogramy
Tadeusz Sławek, profesor Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, były rektor tej uczelni, anglista.
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie ukończył filologię polską i angielską. Był stypendystą Fulbrighta, odbył kilka staży na zagranicznych uczelniach. Doktorat i habilitację uzyskał na Uniwersytecie Śląskim. Od 1999 roku profesor zwyczajny. W latach 1996-2002 rektor UŚ.
W kręgu jego zainteresowań naukowych pozostają teoria i historia literatury, literatura porównawcza. Autor prac m.in. z historii literatury angielskiej i amerykańskiej, z pogranicza filozofii i literatury. Wykładał na kilku zagranicznych uniwersytetach.
Tłumacz poezji angielskiej i amerykańskiej. Członek prezydium komitetu „Polska w zjednoczonej Europie” PAN, członek prezydium Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Prezydent Regionalnej Konferencji Rektorów.
Autor ok. 40 artykułów i książek, m.in. The Outlined Shadow. Phenomenology, Grammatology, Blake 1984, The Dark Glory. Robinson Jeffers and His Philosophy of Earth, Time and Things 1990, Maszyna do pisania. Jaquesa Derridy teoria literatury (współautor) 1992, Sfera szarości. Studia nad literaturą i myślą osiemnastego wieku (współautor) 1993, „Sublime Labours”: Blake, Nietzsche and the Nation of the Sublime. In: „The Most Sublime Act”. Essays on the Sublime (red.) 1994, Postmodernizm a rewizja współczesności. W: Postmodernizm w literaturze i kulturze krajów Europy środkowo-wschodniej (współautor) 1995, Między literami. Eseje o sztuce konkretnej 1989, U-bywać. Człowiek, świat, przyjaźń w twórczości Williama Blake`a 2001, Antygona w świecie korporacji. Rozważania o uniwersytecie i czasach obecnych 2002. Autor czterech płyt – „esejów na głos i kontrabas” (wspólnie z Bogdanem Mizerskim).
Laureat Nagrody Lux ex Silesia przyznawanej przez metropolitę katowickiego abp Damiana Zimonia oraz Nagrody Solidarności w kategorii literatury pięknej za całokształt twórczości.
|
|
|